Na prízemí jednej z budov Balneologického múzea – vo vile Dr. Lisku, je inštalovaná stála expozícia mapujúca dejiny a vývoj kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku. V druhom polroku roku 2012 prešla expozícia čiastočnou reinštaláciou a celkovou úpravou interiérov. Nadobudla tak modernejší vzhľad a zároveň sa pri inštalácii využili aktuálne poznatky zo súčasného stavu výskumu dejín kúpeľníctva na Slovensku. Expozícia je členená na viacero častí a opatrená trojjazyčnými textami a popiskami (v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku).
V úvode je návštevník oboznámený s historickým vývojom kúpeľníctva od najstarších čias s prihliadnutím na špecifický vývoj na našom území. Môže tu nahliadnuť do starých tlačí, zaoberajúcich sa touto tematikou a prezrieť si zachované predmety viažuce sa k už neexistujúcim kúpeľným lokalitám. Prehľad o ich geografickom rozložení získa na osadenej mape s vyznačenými súčasnými a zaniknutými kúpeľmi. V čase najväčšieho rozmachu kúpeľníctva v 2. polovici 19. a začiatku 20. storočia sa kúpeľná liečba poskytovala vo vyše 120 lokalitách.
Ďalšie časti expozície sú venované jednotlivým významným slovenským kúpeľom napr. Trenčianskym Tepliciam, Bojniciam, Turčianskym Tepliciam, Bardejovským Kúpeľom, Sliaču, Piešťanom, Smrdákom, Rajeckým Tepliciam a ďalším. Ich históriu dokumentujú vystavené dobové pohľadnice, kúpeľné poháre, prospekty, rôzne masážne a elektromasážne prístroje, ale aj modely niektorých významných kúpeľných budov. Nemenej zaujímavé sú aj dobové vane, horské slnka z medzivojnového obdobia alebo unikátna sedacia váha používaná v minulosti v piešťanských kúpeľoch. Návštevník tak získa ucelený prehľad o dejinách kúpeľníctva na území Slovenska.
Nechajte si zasielať naše novinky: