Pamätná izba básnika Ivana Krasku

Dňa 12. júla 1976 pri príležitosti 100. výročia narodenia slovenského básnika – národného umelca Ivana Krasku Balneologické múzeum slávnostne otvorilo expozíciu – Pamätnú izbu Ivana Krasku. Expozícia bola vybudovaná v spolupráci s Kultúrnohistorickým odborom Matice slovenskej v Martine a veľkú zásluhu na jej vzniku mal vtedajší riaditeľ múzea JUDr. Ing. Elemír Čelko. Po roku 1989 bola expozícia za spolupráce múzea a manželov Ladislava a Evy Mňačkovcov (dcéry I. Krasku) reinštalovaná. Je umiestnená v básnikovom piešťanskom byte, v ktorom básnik s manželkou žil na sklonku života v rokoch 1943 – 1958.

Expozícia má dve časti. Prvá približuje básnikov život a dielo prostredníctvom dokumentov, fotografií a trojrozmerných predmetov viažucich sa k osobe básnika a jeho rodine. Približujú nám jeho dielo a život: rodičov, rodisko a štúdiá, začiatky publikačnej činnosti, priateľov a známych, kontakty s ľuďmi zo sveta krásnej literatúry, neľahké obdobie 1. svetovej vojny, politickú činnosť za I. ČSR. Ocenenia dokumentujúce jeho profesijné (chemik) i umelecké (básnik) kvality, rodinný život i život v starobe.

Druhá časť expozície – dve miestnosti – pracovňa a spálňa sú zariadené tak, ako za básnikovho života. Pozoruhodná je najmä pracovňa s bohatou knižnicou, v ktorej sú mnohé knihy s venovaním od Kraskových priateľov a obdivovateľov – najmä básnikov, spisovateľov, prekladateľov a literárnych kritikov. Sú v nej zastúpené i vydania Kraskových básní i knihy o ňom a jeho tvorbe. Písací stôl pri okne s nádherným výhľadom na rieku Váh a časť piešťanského Kúpeľného ostrova je lákadlom pre oči. Zaujímavé sú mnohé osobné predmety, drobnosti: rodokmeň, obraz rodného domu, drobné ale esteticky riešené secesné bytové doplnky, básnikov portrét od známeho slovenského herca Františka Zvaríka (Kraskovho zaťa). V interiéri nechýbajú diela známych výtvarných umelcov. Sú tu obrazy od Janka Alexyho, Martina Benku, Aurela Kajlicha, Maji Dusíkovej, Jozefa Šturdíka; plastiky od Františka Gibalu, Františka Úprku, Jozefa Kostku, Ladislava Poláka a Tibora Bártfaia.

Básnické dielo Ivana Krasku bolo zdrojom inšpirácie pre hudobných skladateľov, maliarov a ilustrátorov, jeho poézia preložená do svetových jazykov vzbudila ohlas v zahraničí.

Jedinečná možnosť vidieť originálne predmety a umeleckú zbierku z pozostalosti básnika.

Otvorené

Kúpeľná dvorana

Utorok až Nedeľa
9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Vila dr. Lisku

Pondelok až Piatok
8:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00

Pamätná izba Ivana Krasku

Utorok až Piatok

Dospelí: 2,- €
Deti, dôchodcovia: 1,- €
Študenti: 1,- €
Pedagógovia sprevádzajúci žiakov majú voľný vstup.

V spolupráci

Odber noviniek