Výstavy

Trnavský samosprávny kraj a Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch

pozývajú Vás a Vašich priateľov na slávnostné otvorenie výstavy

Zrod moderných Piešťan
Aké boli Piešťany v 1. ČSR?
(1918 - 1938)

Výstava sa koná pri príležitosti 100. výročia vzniku I. Československej republiky

Vernisáž výstavy sa ukutoční dňa 27. septembra 2018 o 17.00 hod. vo výstavných priestoroch Balneologického múzea Imricha Wintera, Vila dr. Lisku, Štefánikova 1, Piešťany.

Výstava potrvá do 29. novembra 2018

V rámci vernisáže výstavy sa uskutoční spomienka na 100. výročie vzniku Ružového mlyna v Piešťanoch

Ružový mlyn
v premenách storočia
(1918 - 2018)

K dispozícii bude aj poštová priehradka, príležitostná pečiatka, pohľadnica

Obdobie 1. Československej republiky (1918 – 1938) bolo pre Piešťany obdobím veľmi úspešným a plodným. Prítomnosť kúpeľov spôsobila ich prudký rozvoj. Tento nebývalý prerod Piešťan dokumentuje jedinečná výstava „Zrod moderných Piešťan / Aké boli Piešťany v 1. ČSR?“ Na výstave je možné vidieť vyše 120 veľkoformátových fotografií, z ktorých viaceré sú unikátne a doteraz neboli verejnosti známe. Zachytávajú stavebný prerod Piešťan, ale i kultúrny, spoločenský a športový život. Piešťany sa zo zablatenej obce v tomto období zmenili de facto na svetoznáme kúpeľné mesto (i keď za mesto boli oficiálne vyhlásené až krátko po skončení 2. svetovej vojny).

Boli vybudované školy, mosty kanalizácia, vodovod, vyasfaltované ulice a chodníky. Vzniklo množstvo liečebných sanatórií a kúpeľných penziónov. Zámer zveľadiť Piešťany vidíme aj v práci špičkového architekta Emila Belluša, ktorý projektoval modernú budovu pošty, okresného úradu (neskoršia elektrotechnická škola) a najmä Kolonádový most, ktorý sa stal aj symbolom mesta.

Túto jedinečnú výstavu fotografií dopĺňajú dobové materiály, plagáty a dokumenty k vzniku a k existencii 1. Československej republiky a k hlavným aktérom jej vytvorenia. Ochutnávku prvorepublikových Piešťan možno zažiť vo výstavných priestoroch Balneologického múzea Imricha Wintera, Vila Liska, Štefánikova ul. č. 1 do 29. novembra 2019.

Otváracie hodiny:
Po až Pia: 7.30 – 12.00, 13.00 – 16.00